Τμήμα μηχανολογικού και ηλεκτρολογικού εξοπλισμού (μηχανολογικό)

Προϊστάμενος: Σαμς Ναγκίμπ, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός

Τηλ. Επικοινωνίας: 210 5832504

Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι αρμοδιότητες του τμήματος μηχανολογικού και ηλεκτρολογικού εξοπλισμού είναι οι ακόλουθες:

• Η εκτέλεση έργων ανάπτυξης, συντήρησης και διαρκούς βελτίωσης των μηχανολογικών και ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων του Νοσοκομείου, καθώς και η προμήθεια του απαραίτητου εξοπλισμού και υλικών.
  • Η ομαλή λειτουργία όλων των τεχνολογικών (πλην ιατρικών) εγκαταστάσεων και των εγκαταστάσεων ιατρικών αερίων.
  • Η συνεχής επίβλεψη, παρακολούθηση και ρύθμιση όλων των κρίσιμων παραμέτρων του νοσοκομείου μέσω του συστήματος διαχείρισης φορτίουBuildingManagementSystem, καθώς και η καταγραφή των βλαβών και η δρομολόγηση της επισκευής τους.
  • Η ομαλή λειτουργία των εγκαταστάσεων παροχής ιατρικών αερίων στα χειρουργεία και τις κλινικές.
  • Η ομαλή λειτουργία των εγκαταστάσεων παροχής ζεστού και κρύου νερού και η διασφάλιση της ποιότητας αυτού. Η παροχή αποσκληρυμένου νερού για τη λειτουργία των μηχανημάτων του λεβητοστασίου και των κατά τόπους μηχανημάτων. Η παροχή απιονισμένου νερού για την λειτουργία της Μονάδας Τεχνητού Νεφρού και της του τμήματος κεντρικής αποστείρωσης.
  • Η ομαλή λειτουργία της θέρμανσης (λέβητες) των κτιρίων και η αδιάλειπτη παροχή ατμού (ατμογεννήτριες) στην κεντρική αποστείρωση για τη λειτουργία των κλιβάνων, των χειρουργείων και της ΜΕΘ, καθώς και στα πλυντήρια και στη μονάδα πειραματόζωων.
  • Η ομαλή λειτουργία των συστημάτων φυσικού αερίου και LiquefiedPetroleum Gasτων συστημάτων ανίχνευσης εκρηκτικών αερίων.
  • Η ομαλή λειτουργία όλων των ψυκτικών εγκαταστάσεων (πύργων ψύξης,chillers, δικτύων, μεταθερμαντικών, κεντρικών και τοπικών κλιματιστικών μονάδων, fancoils κλπ), καθώς και των ψυκτικών θαλάμων, των ψυκτών, των ψυγείων και των καταψυκτών.
  • Η παρακολούθηση και αντικατάσταση των φίλτρων κλιματισμού και των απολύτων φίλτρων των χειρουργείων για την εξασφάλιση της ποιότητας του αέρα.
  • Η παρακολούθηση και εγγύηση της ασφάλειας των 14 ανελκυστήρων του νοσοκομείου.
  • Η συντήρηση των οχημάτων του νοσοκομείου και του συστήματος στάθμευσης.
  • Η επιμέλεια και συντήρηση των εγκαταστάσεων πυρασφάλειας για την αξιόπιστη λειτουργία των συστημάτων και η διασφάλιση της πιστής τήρησης των εκάστοτε κανονισμών.
  • Η επιμέλεια της καλής λειτουργίας, των επισκευών και της συντήρησης του τηλεφωνικού κέντρου και των τηλεφωνικών συσκευών, των μεγαφωνικών εγκαταστάσεων, των εγκαταστάσεων παραγωγής και διανομής τηλεοπτικού σήματος, των εγκαταστάσεων ενδοεπικοινωνίας και κλήσης του προσωπικού, των εγκαταστάσεων τηλεχειρισμού και ελέγχου φωτισμού, της πυρασφάλειας.
  • Η επιμέλεια της καλής λειτουργίας και της συντήρησης των εφεδρικών γεννητριών του νοσοκομείου.
  • Η επιμέλεια και συντήρηση των εγκαταστάσεων γειώσεων και αλεξικέραυνου και η αξιόπιστη λειτουργία των συστημάτων πυρανίχνευσης.
  • Η παρακολούθηση και ο έλεγχος της ομαλής διανομής ηλεκτρικής ενέργειας στο νοσοκομείο σε 24ωρη βάση.