Μεταπτυχιακή Εκπαίδευση

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Περιλαμβάνει ειδική εκπαίδευση για την ειδικότητα της Παθολογίας, την εξειδίκευση της Λοιμωξιολογίας καθώς και την εκπαίδευση των Επιστημονικών Συνεργατών της Κλινικής.
Αναλυτικό πρόγραμμα Σπουδών Ειδικευομένων (Βλέπε Συνημμένο πρόγραμμα).

ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ
     Η Κλινική παρέχει πλήρη 5ετή ειδίκευση στην Παθολογία. Στην Κλινική υπηρετούν 10 ειδικευόμενοι ιατροί και έχουν ήδη συσταθεί άλλες 4 θέσεις ειδικευομένων ιατρών. Οι εκπαιδευτικές τους δραστηριότητες περιλαμβάνουν:

• Πλήρη ενασχόληση στους θαλάμους των ασθενών και στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών,Λειτουργούν 4 τμήματα με επιμελητή και ειδικευομένους.
  • Κύκλο μαθημάτων ειδικότητας. Πρόκειται για κύκλους 5-8 μαθημάτων ετησίως που καλύπτουν τα σημαντικότερα θέματα της Παθολογίας. Ο κάθε κύκλος γίνεται κάθε Τρίτη και Πέμπτη 7.30-8.30πμ. και περιλαμβάνει κεφάλαια από διάφορους τομείς της Παθολογίας όπως Αρτηριακή Υπέρταση, Καρδιολογία και Ηλεκτροκαδριογράφημα, Πνευμονολογία, Ηπατολογία, Ανοσολογία, Σήψη, Λοιμώξεις κατά συστήματα, HIV λοίμωξη, Αιματολογία, Ρευματολογία, Ενδοκρινολογία, Σακχαρώδη Διαβήτη, Νευρολογία, Επείγουσα Ιατρική, Ογκολογία, Υγρά και Ηλεκτρολύτες, Επιδημιολογία και Στατιστική κα. Στο τέλος κάθε κύκλου δίδονται γραπτές εξετάσεις.
  • Διαλέξεις προσκεκλημένων ομιλητών.
  • Κλινικοπαθολογοανατομικές συζητήσεις (CPC) και διερευνήσεις κλινικών προβλημάτων (Clinical problem solving ) 2 φορές το μήνα που παρουσιάζονται από τους ειδικευομένους με την εποπτεία επιμελητών.
  • Βιβλιογραφική ενημέρωση (μία φορά το μήνα)
  • Συναντήσεις που αφορούν θνητότητα και νοσηρότητα (Morbidity and Mortality), μία φορά τον μήνα
  • Καθιερωμένες εβδομαδιαίες (ανά Παρασκευή 1.30-3.00μμ) συγκεντρώσεις ολομέλειας της κλινικής, όπου συζητούνται διεξοδικά ενδιαφέρουσες κλινικές περιπτώσεις και διαγνωστικά προβλήματα.
  • Συμμετοχή στην εκπαιδευτική-ερευνητική ομάδα της σήψης (κάθε Τρίτη 10.00-11.00πμ)
  • Εκπαίδευση επι 1 μήνα στο Ερευνητικό Εργαστήριο Λοιμώξεων και Αντιμικροβιακής Θεραπείας της Κλινικής.

ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗ ΛΟΙΜΩΞΙΟΛΟΓΙΑ
Η Κλινική παρέχει πλήρη εξειδίκευση στην Λοιμωξιολογία. Ήδη υπηρετούν δύο ιατροί σε αντίστοιχες συσταθείσες θέσεις. Στα πλαίσια της εξειδίκευσης, οι ειδικευόμενοι

α) ασκούνται συστηματικά στην Μονάδα Λοιμώξεων της Κλινικής όπου αναλαμβάνουν την παρακολούθηση των ασθενών.
β) παρακολουθούν σε τακτική βάση το Εξωτερικό Ιατρείο Λοιμώξεων, το Εξωτερικό Ιατρείο Οστικής Λοίμωξης, το Ιατρείο Ανοσολογίας των Λοιμώξεων, το Ηπατολογικό Ιατρείο, το Εξωτερικό Ιατρείο της Μονάδας Ειδικών Λοιμώξεων.
γ) συμμετέχουν στην τακτική ανά Πέμπτη (09:30 – 11 πμ.) συνάντηση των στελεχών και των συνεργατών της Κλινικής, που αφορά θέματα λοιμώξεων.
δ) παρακολουθούν τα προβλήματα λοιμώξεων των ασθενών της Κλινικής και των νοσηλευομένων ασθενών της Μονάδας Ειδικών Λοιμώξεων (HIV λοίμωξης) όπως και της ΜΕΘ και των άλλων κλινικών του Νοσοκομείου και επιλαμβάνονται σε συνεργασία με τους ιατρούς λοιμωξιολόγους της Κλινικής, σε προβλήματα λοιμώξεων ασθενών άλλων ειδικοτήτων.
ε) συμμετέχουν σε προγράμματα Επιδημιολογικής Επιτήρησης, Πρόληψης Επιδημιών και Υγιεινής εντός του Νοσοκομείου
στ) εκπαιδεύονται στο Ερευνητικό Εργαστήριο Λοιμώξεων και Αντιμικροβιακής Θεραπείας της Κλινικής.