Εκπαιδευτικό έργο

• Μεταμοσχεύσεις
  • Φαρμακολογία

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Τα μαθήματα και οι Διαλέξεις γίνονται στην Αίθουσα Συσκέψεων Αναισθησιολογίας, Νο 8, 1ος όροφος δίπλα στο Χειρουργείο.

Το εφετινό μας πρόγραμμα (Σεπτ. 2015 – Ιούνιο 2016, εκτός αργιών και καλοκαιρινών

• ΠΡΩΙΝΑ ΤΕΤΑΡΤΕΣ (ώρα 07.15 έως 08.15) [1ος κύκλος] για όλους τους γιατρούς Αναισθησιολογίας, Ειδικευμένους και Ειδικευόμενους από το ΠΓΝ ΑΤΤΙΚΟΝ και οποιοδήποτε άλλο νοσοκομείο, ως εξής ανά μήνα:

Κάθε 1η και 2η Τετάρτη: “State – of- the –Art” ή Βιβλιογραφική Ενημέρωση σε ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑΣ από Ειδικευμένο Αναισθησιολόγο και έμπειρους Σχολιαστές. Στο τέλος κάθε μαθήματος οι εκπαιδευόμενοι παραλαμβάνουν την ύλη (ppt, ερωτήσεις, κλινικά σενάρια) στο e-mail τους.

Κάθε 3η Τετάρτη: ΝΟΣΗΡΟΤΗΤΑ & ΘΝΗΤΟΤΗΤΑ [Μorbidity & Μortality] παρουσιάζονται περιστατικά από Ειδικευόμενους & Ειδικευμένους Αναισθησιολόγους, που εμπλέκονται στο παρουσιαζόμενο περιστατικό και Σχολιάζονται από προσκεκλημένους Ειδικευμένους γιατρούς και άλλων Ειδικοτήτων εκτός Αναισθησιολογίας.

Κάθε 4η Τετάρτη: ΒΗΜΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ: Βιβλιογραφική Ενημέρωση από Ειδικευόμενους και Σχολιασμό από Ειδικευμένους Αναισθησιολόγους. Στο τέλος κάθε μαθήματος οι εκπαιδευόμενοι παραλαμβάνουν την ύλη (ppt, ερωτήσεις, κλινικά σενάρια) στο e-mail τους.

• ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΤΕΤΑΡΤΕΣ (ώρα 16.00 έως 19.00) [2ος και 3ος κύκλος]

1η & 3η Τετάρτη κάθε μήνα, Μαθήματα Ειδικευομένων ως εξής: «Βασικές Επιστήμες και Εφαρμογές στην Αναισθησιολογία» [2ος κύκλος] για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016.

*Την επόμενη χρονιά (2016-2017) θα γίνει ο 3ος κύκλος «Κλινική Αναισθησιολογία» και στη συνέχεια, οι δύο κύκλοι θα γίνονται εναλλάξ/έτος.

**Το περιεχόμενο των μαθημάτων αφορά την ύλη των Εθνικών Εξετάσεων Ειδικότητας Αναισθησιολογίας και του Ευρωπαϊκού Διπλώματος Αναισθησιολογίας. Στο τέλος κάθε μαθήματος οι εκπαιδευόμενοι θα παραλαμβάνουν την ύλη (ppt, ερωτήσεις, κλινικά σενάρια) στο e-mail τους.

2η Τετάρτη κάθε μήνα [4ος κύκλος]
Για όλους τους γιατρούς Αναισθησιολογίας, Ειδικευμένους και Ειδικευόμενους γίνονται ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ (REFRESHING COURSE) ΣΤΗΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ σύμφωνα με το πρόγραμμα.

4η Τετάρτη κάθε μήνα (ώρα 16.00 έως 19.00) για τους Ειδικευόμενους: Συμπλήρωση κενών στα Μαθήματα – Διαδραστική Συζήτηση με τους εκπαιδευτές.

ΙΙ. ΟΛΟΗΜΕΡΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ –
ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ (ΕΘΝΙΚΕΣ & ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ)
για τους Ειδικευόμενους Αναισθησιολογίας όλων των Νοσοκομείων ως εξής:

(Ι) ΚΑΡΔΙΟΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ [5ος κύκλος] – 5/3/2016
Συνδιοργανώνεται από τη Β’ Πανεπιστημιακή Κλινική Αναισθησιολογίας ΠΓΝ ΑΤΤΙΚΟΝ, τον Αναισθησιολογικό Τομέα του Ωνασείου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου και την Ελληνική Αναισθησιολογική Εταιρεία.

(ΙΙ) ΠΑΙΔΟΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ [6ος κύκλος] – 11/6/2016
Συνδιοργανώνεται από τη Β’ Πανεπιστημιακή Κλινική Αναισθησιολογίας ΠΓΝ ΑΤΤΙΚΟΝ, τo Αναισθησιολογικό Τμήμα του Παιδιατρικού Νοσοκομείου «Α. & Π. Κυριακού» και την Ελληνική Αναισθησιολογική Εταιρεία, στο Αμφιθέατρο του ΠΓΝ ΑΤΤΙΚΟΝ.

(III) ΑΛΓΟΛΟΓΙΑ [7ος κύκλος] – 23/1/2016

Συνδιοργανώνεται από τη Β’ Πανεπιστημιακή Κλινική Αναισθησιολογίας ΠΓΝ ΑΤΤΙΚΟΝ, τα Αναισθησιολογικά Τμήματα των Νοσοκομείων «ΘΡΙΑΣΙΟ» και «ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ» και την Ελληνική Αναισθησιολογική Εταιρεία, στο Αμφιθέατρο του ΠΓΝ ΑΤΤΙΚΟΝ.

(IV) ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ [8ος κύκλος] – 31/10/2015
Συνδιοργανώνεται από τη Β΄ Πανεπιστημιακή Κλινική Αναισθησιολογίας που συνδιοργανώνεται από τη Β΄ Πανεπιστημιακή Κλινική Αναισθησιολογίας, το Αναισθησιολογικό Τμήμα του ΠΓΝ «ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ» και την Ελληνική Αναισθησιολογική Εταιρεία.

(V) KAΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΥΣ [9ος κύκλος] - 26/9/2015
Συνδιοργανώνεται από τη Β’ Πανεπιστημιακή Κλινική Αναισθησιολογίας & τη Β’ Πανεπιστημιακή Κλινική Καρδιολογίας ΠΓΝ ΑΤΤΙΚΟΝ, την Ελληνική Αναισθησιολογική Εταιρεία & το Ελληνικό Κολλέγιο Καρδιολογίας, στο Αμφιθέατρο του ΠΓΝ ΑΤΤΙΚΟΝ.