Μονάδες - Εργαστήρια

Η Παθολογική Κλινική έχει αναπτυχθεί αφενός στις πτέρυγες 02 και 03 του Γενικού Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου ΄΄ΑΤΤΙΚΟΝ΄΄ με 54 κλίνες (στις 4 εκ των οποίων νοσηλεύονται ασθενείς της Μονάδας Ειδικών Λοιμώξεων, με HIV λοίμωξη) και αφετέρου στην Μονάδα Λοιμώξεων του 4ου ορόφου του Νοσοκομείου, οπου έχουν επιπλέον αναπτυχεί 8 κλίνες σε ισάριθμα δωμάτια (δύο εκ των οποίων λειτουργούν με αρνητική πίεση αέρος).

Η Δ΄Παθολογική Κλινική όπως και η Γ΄Χειρουργική ήσαν οι πρώτες που επάνδρωσαν το Αττικό Νοσοκομείο.

Ειδικές Μονάδες-Εργαστήρια.

Στα πλαίσια της Κλινικής έχουν αναπτυχθεί οι ακόλουθες Ειδικές Μονάδες και Εργαστήρια:

• Ερευνητικό Εργαστήριο Λοιμώξεων και Αντιμικροβιακής Θεραπείας.

• Εργαστήριο Ανοσολογίας

• Εργαστήριο Φαρμακοκινητικής/Φαρμακοδυναμικής

• Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας της Αντοχής

• Εργαστήριο Κυτταρομετρίας Ροής

• Εργαστήριο Μελέτης του Ανθρώπινου DNA.

• Μονάδα Ειδικών Λοιμώξεων (περιλαμβάνει 8 κλίνες και το Εξωτερικό Ιατρείο Ειδικών Λοιμώξεων)

• Μονάδα Λοιμώξεων (περιλαμβάνει 8 κλίνες για τη νοσηλεία ασθενών με σοβαρές λοιμώξεις και αερογενώς μεταδιδόμενα λοιμώδη νοσήματα)

• Μονάδα Πειραματικής Ιατρικής και Πειραματικών Λοιμώξεων (Animal House)

• Μονάδα Ρευματολογίας-Κλινικής Ανοσολογίας