Δημοσιεύτηκε στις Πέμπτη 4 Ιουλίου 2019

Μετά την αναγνώριση από το Υπουργείο Υγείας, της Β’ Πανεπιστημιακής Καρδιολογικής Κλινικής του ΠΓΝ «Αττικόν», ως Κέντρου μη χειρουργικής εμφύτευσης συσκευών διόρθωσης ενδοκαρδιακών βλαβών με χρήση του συστήματος MitraClip (Απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Υγείας υπ’ αριθμ. Γ2β/οικ.32649/26.04.2018, ΦΕΚ 1585/τ.Β/08.05.2018), πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η πρώτη σε Δημόσιο Νοσοκομείο της 2ης ΥΠΕ, επέμβαση επιδιόρθωσης μιτροειδούς βαλβίδας με τη χρήση του συστήματος αυτού.

Η Διοίκηση του Νοσοκομείου συγχαίρει όλο το προσωπικό που συμμετείχε στην επέμβαση, τον Υπεύθυνο του Προγράμματος, τον Διευθυντή της Β’ Πανεπιστημιακής Καρδιολογικής Κλινικής, καθώς και τις συμμετέχουσες Πανεπιστημιακές Κλινικές Καρδιοχειρουργική, Αγγειοχειρουργική και Β’ Αναισθησιολογική, για το σημαντικό αυτό επίτευγμα, με το οποίο αναδεικνύεται για ακόμα μία φορά, το υψηλού επιπέδου Επιστημονικό έργο που επιτελείται στο ΠΓΝ «Αττικόν».

Ο Διοικητής

Κωνσταντίνος Δραγώνας