Εκδήλωση στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας για την Υγεία και την Ασφάλεια στην Εργασία έτους 2023

Η 28η Απριλίου έχει καθιερωθεί ως «Παγκόσμια Ημέρα για την Υγεία και την Ασφάλεια στην Εργασία», με στόχο την επικέντρωση του διεθνούς ενδιαφέροντος στα θέματα πρόληψης ατυχημάτων και επαγγελματικών ασθενειών.

Το Ιατρείο Εργασίας του ΠΓΝ Αττικόν σε συνεργασία με κλινικές του νοσοκομείου μας θα πραγματοποιήσει εκδήλωση με θέμα:

«Ο ρόλος του θεσμού της Ιατρικής της Εργασίας σε νοσοκομειακό περιβάλλον και η συμβολή στην αξιοποίηση της διεπιστημονικής συνεργασίας με άλλες ιατρικές ειδικότητες».

Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει ενότητες που συνδέονται με την πρόληψη και αντιμετώπιση του επαγγελματικού κινδύνου σε νοσοκομειακό περιβάλλον και τη συμβολή Ιατρείου Εργασίας σε τριτοβάθμιο νοσοκομείο στην πρόληψη μελέτη και αναγνώριση της επαγγελματικής νοσηρότητας συνολικότερα.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο κεντρικό αμφιθέατρο του νοσοκομείου μας την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023, ώρα 9:30π.μ.

Δείτε εδώ το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Το Ιατρείο Εργασίας

afisa Attikon