Εκδήλωση στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας για την Υγεία και την Ασφάλεια στην Εργασία έτους 2024

Η 28η Απριλίου έχει καθιερωθεί ως «Παγκόσμια Ημέρα για την Υγεία και την Ασφάλεια στην Εργασία», με στόχο την επικέντρωση του διεθνούς ενδιαφέροντος στα θέματα πρόληψης ατυχημάτων και επαγγελματικών ασθενειών.

Το Ιατρείο Εργασίας του ΠΓΝ Αττικόν σε συνεργασία με κλινικές του νοσοκομείου μας θα πραγματοποιήσει εκδήλωση με θέμα:

«Επαγγελματική νοσηρότητα, ένας θαμμένος κίνδυνος».

Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει ενότητες που συνδέονται με την που συνδέονται με την αναγκαιότητα αναγνώρισης, καταγραφής και μελέτης της επαγγελματικής νοσηρότητας στο πλαίσιο πρόληψης και αντιμετώπισης του επαγγελματικού κινδύνου. Ενδεικτικά η εκδήλωση θα περιλαμβάνει:

• Ενδεικτική παρουσίαση περιστατικών/ επαγγελματικών ασθενειών από διάφορους εργασιακούς χώρους μέσα από τη λειτουργία του Ιατρείου Εργασίας στο ΠΓΝ «Αττικόν», του Ιατρείου Επαγγελματικών Πνευμονοπαθειών αλλά και άλλων κλινικών / τμημάτων του νοσοκομείου μας.
  • Η συμβολή της αναγνώρισης – καταγραφής της επαγγελματικής νοσηρότητας στην εκτίμηση, πρόληψη και αντιμετώπιση του επαγγελματικού κινδύνου.
  • Θεσμικό πλαίσιο και δεδομένα από την καταγραφή επαγγελματικής νοσηρότητας.
  • Διεθνής εμπειρία στην μεθοδολογία αναγνώρισης, καταγραφής, μελέτης και πρόληψης της επαγγελματικής νοσηρότητας.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο κεντρικό αμφιθέατρο του ΠΓΝ Αττικόν την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024, ώρα 11:00.

Δείτε εδώ το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης.

afisa Attikon

dikaiwma