Παιδοπνευμονολογική Μονάδα

Β. Μπουτοπούλου. Nοσηλεύτρια ΠΕ, MSc, PhD, RN

Ημέρες Ιατρείου: Δευτέρα-Παρασκευή 9:30-13:30
Fax: 210.5832229
Τηλέφωνο για ραντεβού: 1535 (κωδ.03787)
Απογευματινά ραντεβού προγραμματίζονται μέσω 1535 με το όνομα του ιατρού (Κ.Πρίφτης: κάθε Τρίτη & Κ. Δούρος: κάθε Τετάρτη)

Στην Μονάδα εξετάζονται και παρακολουθούνται βρέφη, παιδιά και έφηβοι που πάσχουν από χρόνια νοσήματα του αναπνευστικού συστήματος, όπως άσθμα, διάμεσες πνευμονοπάθειες, κυστική ίνωση, πρωτοπαθή δισκινησία των κροσσών, βρογχεκτασίες μη ειδικής αιτιολογίας. Παιδιά με αδιάγνωστα ή σοβαρά χρόνια νοσήματα του αναπνευστικού υποβάλλονται σε διαγνωστικές εξετάσεις (λειτουργικές δοκιμασίες πνευμόνων, δερματικές δοκιμασίες, μέτρηση ΝΟ, βρογχοσκόπηση), υποβάλλονται σε κατάλληλη θεραπευτική αγωγή και εκπαιδεύονται κατάλληλα στη αυτο-διαχείριση της νόσου τους. Σε πιο δύσκολες ή οξείες περιπτώσεις οι μικροί ασθενείς νοσηλεύονται στο Παιδιατρικό Τμήμα για περαιτέρω διερεύνηση και αντιμετώπιση.

Στα Πλαίσια της Παιδοπνευμονολογικής Μονάδας λειτουργεί:

Α) Εξωτερικό Ιατρείο Κυστικής Ίνωσης

Υπεύθυνος: Κ. Δούρος, Παιδίατρος-Παιδοπνευμονολόγος-Παιδοαλλεγιολόγος , Διευθυντής ΕΣΥ

Zoυγανέλη Σοφία, Κλινική Διαιτολόγος, MSc,
Μπαλή Χρυσάφη, Φυσικοθεραπεύτρια Παίδων
Μούτσιου Ρενάτα, Φυσικοθεραπεύτρια Παίδων

Ωράριο Λειτουργίας: 09.00-14.00
Ημέρες Λειτουργίας Εξωτερικών Ιατρείων (εκτός από τις ημέρες εφημερίας του Νοσοκομείου)
Δευτέρα-Τρίτη
Fax: 210.5832229
Τηλέφωνο για ραντεβού: 1535 (κωδ. 06881)

Είναι ΕΙ αναγνωρισμένο από το ΚΕΣΥ. Παρακολουθούνται συστηματικά παιδιατρικοί ασθενείς με Κυστική Ίνωση. Η παρακολούθηση γίνεται με τη βοήθεια διεπιστημονικής ομάδας που απαρτίζεται από Παιδοπνευμονολόγο, Εξειδικευμένη Νοσηλεύτρια, Διαιτολόγο, Φυσικοθεραπεύτρια και Παιδοψυχολόγο. Σε συνεργασία με το Τμήμα της Παιδιατρικής, υπάρχει δυνατότητα νοσηλείας σε Μόνωση είτε για τον Προγραμματισμένο Ετήσιο Έλεγχο είτε εκτάκτως για χορήγηση ενδοφλέβιας αγωγής. Για τη διάγνωση της νόσου διενεργείται Δοκιμασία Ιδρώτα με τη Μέθοδο Μacroduct.

Β) Εξωτερικό Ιατρείο & Εργαστήριο Πρωτοπαθούς Δυσκινησίας Κροσσών

Στελέχη-Συνεργάτες:

Παπαδόπουλος Μάριος, Πανεπιστημιακός υπότροφος, παιδοπνευμονολόγος, παιδοαλλεργιολόγος

Ημέρα Λειτουργίας: Δευτέρα
Ραντεβού κατόπιν συνεννόησης

Είναι κέντρο αναφοράς για όλη την Ελλάδα. Διενεργείται εξειδικευμένος αλγόριρθμος για τη διαγνωστική προσέγγιση της νόσου και παρακολουθούνται συστηματικά ασθενείς με διαγνωσμένη Πρωτοπαθή Δυσκινησία Κροσσών. Ο διαγνωστικός αλγόριθμος περιλαμβάνει τη μέτρηση του μονοξειδίου του αζώτου της ρινικής κοιλότητας (nasal NO) και τη λήψη ζώντων κυττάρων και τον έλεγχο τους με τη βοήθεια Βιντεομικροσκόπησης Υψηλής Ταχύτητας. Η ολοκλήρωση του διαγνωστικού αλγορίθμου και ο γονιδιακός έλεγχος πραγματοποιείται σε συνεργασία με αντίστοιχα εξειδικευμένα κέντρα της Κύπρου και της Γερμανίας.

Γ) Μονάδα Βρογχοσκοπήσεων

Υπεύθυνος: Κώστας Πρίφτης, Επίκουρος Καθηγητής Παιδιατρικής – Παιδοπνευμονολογίας,

Κ. Δούρος, Παιδίατρος-Παιδοπνευμονολόγος-Παιδοαλλεγιολόγος , Διευθυντής ΕΣΥ

Ραντεβού κατόπιν συνεννόησης

Στα πλαίσια της Μονάδα Ενδοσκοπήσεων της Κλινικής διενεργούνται βρογχοσκοπήσεις με εύκαμπτο βρογχοσκόπιο, είτε στα πλαίσια διερεύνησης χρόνιων νοσημάτων του κατώτερου αναπνευστικού, είτε σε επείγουσες καταστάσεις. Οι μικροί μας ασθενείς νοσηλεύονται στο Παιδιατρικό Τμήμα όπου γίνεται η απαραίτητη προετοιμασία πριν την εξέταση. Οι βρογχοσκοπήσεις πραγματοποιούνται στα Χειρουργεία του Νοσοκομείου σε συνεργασία με την Παιδοαναισθησιολογική Ομάδα.