Μονάδα Μακρόχρονης Παρακολούθησης Πρόωρων και Προβληματικών Νεογνών

Υπεύθυνη: Π. Μέξη, Παιδίατρος-Νεογνολόγος-Διεύθυντρια Ε.Σ.Υ.

Στελέχη:
Α. Παιδίατροι-Νεογνολόγοι
Α. Δασκαλάκη, Παιδίατρος-Νεογνολόγος, Διευθύντρια ΕΣΥ
Β. Σίδερη, Παιδίατρος-Νεογνολόγος, Επιμελήτρια Α΄
Ε. Καψαμπέλη, Παιδίατρος-Νεογνολόγος, Επιμελήτρια Α΄
Π. Τριανταφυλλίδου, Παιδίατρος-Νεογνολόγος Επικουρική Επιμελήτρια
Ν. Ποδηματάς, Παιδίατρος-Νεογνολόγος Επικουρικός Επιμελητής

Τηλέφωνο για ραντεβού: 1535 : κωδικός 04647

Χώρος Ιατρείου: Υπόγειο Τμήμα Φυσιοθεραπείας Παίδων Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου «Αττικόν»

Στο ιατρείο παρακολουθούνται βρέφη με ιστορικό προωρότητας ή τελειόμηνης κύησης υψηλού κινδύνου (εξωσωματική γονιμοποίηση, πολύδυμη κύηση, ενδομήτρια καθυστέρηση της αύξησης, περιγεννητικό stress, αναπνευστική δυσχέρεια κλπ). Η παρακολούθηση γίνεται αρχικά σε τελειόμηνη ηλικία (όταν αναμένονταν ο τοκετός), και κατόπιν στα βασικά στάδια εξέλιξης 2ο-4ο, 6ο , 9ο , 12ο , 18ο μήνα διορθωμένης ηλικίας (υπολογιζόμενη από την αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού), 24ο μήνα (σε συνεργασία με Παιδονευρολογική Μονάδα και Μονάδα Αναπτυξιακής Παιδιατρικής). Σκοπός του ιατρείου είναι η μακρόχρονη-διαχρονική παρακολούθηση (follow-up) των παιδιών αυτών με στόχο την έγκαιρη ανίχνευση διαταραχών στη νευροανάπτυξη πριν αυτές γίνουν μη αναστρέψιμες. Τέτοιου τύπου διαταραχές είναι: κινητικές (υπερτονία- υποτονία-εγκεφαλική παράλυση), διαταραχές αντιληπτικού τομέα-νοητική υστέρηση, διαταραχές λόγου, διαταραχές συμπεριφοράς (πρώϊμη ανίχνευση διάχυτης αναπτυξιακής διαταραχής-αυτισμού, υπερκινητικότητα-ελλειμματική προσοχή-ΔΕΠΥ, ανώριμη συμπεριφορά) γενικευμένη αναπτυξιακή καθυστέρηση, διαταραχή προγραφικών δεξιοτήτων-γραφής, μαθησιακές δυσκολίες κλπ).

Τελικός στόχος του ιατρείου είναι η έγκαιρη έναρξη κατάλληλων προγραμμάτων πρώϊμης παρέμβασης (π.χ. φυσικοθεραπεία, εργοθεραπεία-αισθητηριακή ολοκλήρωση, λογοθεραπεία, παιχνιδοθεραπεία, ειδική διαπαιδαγώγηση κλπ) και την συμβουλευτική παρέμβαση σε επίπεδο καθημερινής ζωής (ενίσχυση επικοινωνίας μητέρας-παιδιού στο σπίτι, βελτίωση των δεξιοτήτων του παιδιού με δημιουργική απασχόληση στο σπίτι ή σε προγράμματα εκτός σπιτιού κλπ).

Το ιατρείο συνεργάζεται με εργοθεραπεύτρια, λογοθεραπεύτρια, φυσικοθεραπεύτρια, παιδοψυχίατρο. Τέλος στο ιατρείο απευθύνονται παιδιά τα οποία γεννήθηκαν στο Νοσοκομείο Αττικό αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο.