Μονάδα Παιδο-γαστρεντερολογίας

Υπεύθυνος: Σμαραγδή Φεσσάτου, Διευθύντρια ΕΣΥ-Παιδογαστρεντερολόγος
Διαιτολόγος: Σοφία Ζουγανέλη Κλινική Διαιτολόγος, M(Med)Sc
Τμήμα Διατροφής, Πανεπιστημιακό Γ. Ν. “ΑΤΤΙΚΟΝ”
Τηλέφωνο: 2105832570
Χώρος Ιατρείου: Ισόγειο Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου «Αττικόν»
Ημέρες Ιατρείου: Δευτέρα 8:30 – 13:30
Επικοινωνία:
Τηλ. 210.5832047
Fax: 210.5832229
Τηλέφωνο για ραντεβού: 1535 (κωδικός ιατρείου: 06587)
Απογευματινά ραντεβού προγραμματίζονται μέσω 1535 με το όνομα της ιατρού

Στη Μονάδα παρακολουθούνται παιδιά και έφηβοι με προβλήματα από το φάσμα της σύγχρονης Παιδο-Γαστρεντερολογίας, ηπατολογίας και διατροφής όπως σιτιστικές διαταραχές, τροφικές αλλεργίες, γαστροοισοφαγική παλλινδρόμηση, ηωσινοφιλική γαστρεντεροπάθεια, κοιλιοκάκη, φλεγμονώδεις νόσοι του εντέρου, χρόνιο κοιλιακό άλγος, δυσκοιλιότητα κ.ά. Παρέχεται η δυνατότητα διενέργειας εξετάσεων όπως δοκιμασίες αναπνοής για έλεγχο εκρίζωσης H.pylori, μανομετρία ορθού ή οισοφάγου.

Παιδιά με συμπτωματολογία ενδεικτική γαστρεντερολογικού νοσήματος που χρειάζονται ειδικές διαγνωστικές εξετάσεις (π.χ. πεχαμετρία, αντιστασιομετρία-εμπέδηση, ενδοσκόπηση, ενδοσκόπηση με ασύρματη κάψουλα), εισάγονται στην Παιδιατρική Κλινική όπου διαγιγνώσκεται το υποκείμενο γαστρεντερολογικό νόσημα και επιλέγεται το κατάλληλο θεραπευτικό σχήμα. Στην Μονάδα Ενδοσκοπήσεων διενεργούνται γαστροσκοπήσεις, κολονοσκοπήσεις. Στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο ΑΤΤΙΚΟΝ υπάρχει ένα άριστα εξοπλισμένο ακτινολογικό τμήμα που παρέχει υψηλής διαγνωστικής αξίας εξετάσεις (υπερηχογράφημα, αξονικό τομογράφο και μαγνητικό τομογράφο).

Η άριστη συνεργασία με την ενδοσκοπική μονάδα ενηλίκων του Νοσοκομείου εξασφαλίζει αφ’ ενός τη χρήση ειδικού εξοπλισμού για πολύ ειδικές καταστάσεις (πχ Argon Plasma Coagulation, διαστολές κλπ) και αφ’ ετέρου την ομαλή μετάβαση στο τμήμα ενηλίκων για τους ασθενείς με χρόνια νοσήματα