Παιδοαλλεργιολογική Μονάδα

Υπεύθυνος: Κώστας Πρίφτης, Επίκουρος Καθηγητής Παιδιατρικής – Παιδοπνευμονολογίας,
Στελέχη-Συνεργάτες:

Δούρος Κωνσταντίνος, Διευθυντής ΕΣΥ, παιδοπνευμονολόγος, παιδοαλλεργιολόγος
Παπαδόπουλος Μάριος, Πανεπιστημιακός υπότροφος, παιδοπνευμονολόγος, παιδοαλλεργιολόγος
Μπουτοπούλου Βαρβάρα, Νοσηλεύτρια ΠΕ, MSc, PhD

Χώρος Ιατρείου: Ισόγειο Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου «Αττικόν»
Ωράριο Λειτουργίας: 09.00-14.00
Ημέρες Λειτουργίας Εξωτερικών Ιατρείων (εκτός από τις ημέρες εφημερίας του Νοσοκομείου)
Τετάρτη – Πέμπτη
Επικοινωνία:
τηλ. 210.5832044
Fax: 210.5832229
Τηλέφωνο για ραντεβού: 1535. (κωδ. 06525)
Για έκτακτα – επείγοντα ραντεβού μπορείτε να καλείτε στο 210.5832044.

Αποτελεί αυτόνομη Μονάδα της Γ Παιδιατρικής Κλινικής ΕΚΠΑ. Στοχεύει στην άρτια και σύγχρονη φροντίδα των παιδιών με αλλεργικά νοσήματα. Στοχεύει στη διάγνωση και εξατομικευμένη αντιμετώπιση των αλλεργικών νοσημάτων στο ηλικιακό φάσμα από τη βρεφική μέχρι την εφηβική ηλικία. Παράλληλα, δίνεται ξεχωριστή σημασία στην ενημέρωση/εκπαίδευση των νεαρών ασθενών και της οικογένειας τους πάνω στα θέματα που τους απασχολούν με στόχο τη βελτίωση της ποιότητας ζωής τους.

Τα αλλεργικά νοσήματα που αντιμετωπίζονται είναι τα εξής: Αλλεργική ρινίτιδα, άσθμα, κνίδωση και αναφυλαξία, ατοπική δερματίτιδα, τροφική αλλεργία (αλλεργία στο γάλα, αυγό, ξηρούς καρπούς, σιτάρι, ψάρι, οστρακοειδή κ.α.), φαρμακευτική αλλεργία.

Παρεχόμενες Υπηρεσίες:

• Δερματικές δοκιμασίες νυγμού
  • Τροφικές προκλήσεις. Σε συνεργασία με το Παιδιατρικό Τμήμα τα παιδιά με πιθανή τροφική αλλεργία εισάγονται για τη διενέργεια τροφικής πρόκλησης με συγκεκριμένα πρωτόκολλα χορήγησης του ύποπτου τροφικού αλλεργιογόνου.
  • Διατροφική εκτίμηση και συμβούλευση σε συνεργασία με τη Διαιτολόγο
  • Ανάπτυξη και τήρηση εξατομικευμένου πλάνου θεραπείας
  • Επιμόρφωση και στήριξη ασθενών και οικογενειών
  • Σε περιπτώσεις αναφυλαξίας υπάρχει η δυνατότητα ενημέρωσης του σχολικού περιβάλλοντος.
  • Εφόσον απαιτείται συστήνεται και εφαρμόζεται ανοσοθεραπεία.